Porovnanie hypoték od slovenských bánk + tipy

Bytový domUvažujete o tom, že si zoberiete, alebo vymeníte hypotéku?

Hypotekárny úver vám dnes ponúkne takmer každá banka, nie však za rovnakých podmienok. Pretože takýto typ úveru treba splácať desiatky rokov, oplatí sa porovnať čo najviac dostupných ponúk.

Úroková sadzba Európskej centrálnej banky je neuveriteľne nízka a vďaka tomu sú nízke aj úroky pri hypotékach. Túto situáciu je dobré využiť vo svoj prospech, pretože ECB môže sadzbu zasa zvýšiť.

On-line porovnanie hypotekárnych úverov

Nemusíte chodiť do každej banky zvlášť stačí ak vyplníte nasledujúci formulár a nezávislý finančný portál urobí porovnanie hypoték za vás. Na základe ponúk viac ako 10 slovenských bánk (VÚB, Sberbank, Tatrabanka, mBank, Slovenská sporiteľňa a ďalšie) vám vypracuje nezáväznú ponuku.

Výberom tej správnej možnosti sa dajú ušetriť tisícky eur. Tie ostanú vo vašom vrecku a môžete si vďaka nim kúpiť napríklad novú kuchynskú linku, alebo zdravšiu posteľ do spálne.

Niekoľko tipov ako hypotéku preplatiť čo najmenej

Akúkoľvek pôžičku si berieme, vrátiť budeme musieť viac ako sme si požičali. Vždy sa však dá urobiť niečo pre to, aby to bolo čo najmenej. Tu je niekoľko tipov, ako vybrať a splácať hypotekárny úver tak, aby ste ho preplatili čo najmenej:

  1. Porovnávajte a vyberte si tú najvýhodnejšiu ponuku. Tento tip súvisí s tým, čo už bolo povedané vyššie. Ak zabudnete zapojiť do porovnávania niektorú z bánk, možno ste práve rozhodli o tom, že preplatíte úver o niekoľko stoviek eur. Pretože podmienky každého žiadateľa sú iné (príjmy, výdavky, predajná cena/znalcom určená hodnota nehnuteľnosti) nemôžete sa spoľahnúť na to, že vám niekto povie že banka XYZ je najlepšia. Musíte ponuky porovnať s vlastnými podmienkami. Pozor si treba dávať aj na finty, ktoré na nás niektoré banky skúšajú. Niektoré sa nás snažia zlákať na najnižší úrok, ale vynahradia si to vysokým poplatkom za poskytnutie úveru. Iné zasa ponúkajú úver bez poplatku za poskytnutie, ale opäť si to vykompenzujú inde.
  2. Zvoľte si vhodnú fixáciu. Ak je úrok nízky, oplatí sa ho zabezpečiť na dlhšie obdobie. Pri veľmi krátkej dobe fixácie by sa veľmi rýchlo mohla z výhodnej hypotéky stať nevýhodná. Pri vyšších úveroch môže zvýšenie úrokovej sadzby o 1% znamenať zvýšenia mesačnej splátky o desiatky eur.
  3. Využite mimoriadne splátky. Len málokomu sa podarí dať počas splácania naraz dohromady toľko peňazí, aby mohol celú hypotéku vyplatiť naraz. Pri určitej snahe si však môžeme dávať bokom nejaké peniaze a použiť ich na mimoriadnu splátku nášho úveru, vďaka čomu sa nám zníži preplatenie. Výhodnejšie je to urobiť k termínu konca obdobia fixácie, kedy to banky väčšinou umožňujú bezplatne. Mimo tohto termínu si banka obvykle účtuje za mimoriadne splátky poplatok. Výhodnosť vložiť peniaze v medziobdobí závisí od výšky tohto poplatku.
  4. Skráťte si dobu splácania. Pri mimoriadnych splátkach máte možnosť buď si znížiť výšku splátky, alebo dobu splácania. Ak sa vám zdá, že je pre vás výška splátky vysoká a potrebujete mať vo svojom domácom rozpočte rezervu, môžete si znížiť výšku splátky a dobu splácania ponechať nezmenenú. Ak je však vašim cieľom preplatiť úver čo najmenej, je výhodnejšie skrátiť si dobu splácania a výšku splátky ponechať bez zmeny.
  5. Refinancujte hypotéku. Zvýhodnili banky podmienky na poskytovanie hypoúverov, alebo sa zmenili vaše podmienky k lepšiemu (vyšší príjem, vyššia hodnota nehnuteľnosti a pod.). Nechajte si urobiť ponuky na refinancovanie hypotéky. Ak získate výhodnejšie podmienky môžete ušetriť tisícky eur. Opäť, kvôli bankovým poplatkom je výhodnejšie tento krok naplánovať na termín konca obdobia fixácie.

Prajeme vám správnu voľbu.

Najnovšie inzeráty na bytypredaj.sk: